13 sty 2015

Painting competition #2 - Bad Moons Oddboy

Niestety organizatorzy konkursu malarskiego odpowiedzieli negatywnie na moje pytanie o możliwość malowania figurek Epica....

Unfortunately the painting competition admins did not allow my Epic minis to the show ...

Nie zmienia to faktu, że figurki już pomalowałem, miałem zamiar je jeszcze dopieszczać ale przy takim obrocie spraw zadowolę się takim stanem jaki osiągnąłem.

However this does not change the fact that I already painted my vehicles. I wanted to tune them up a little bit but in this situation I will just leave them as they are.

Oto moja mini relacja z malowania (do malowania użyłem techniki którą opisywałem ostatnio)

Here is my mini report from painting ( to finish this project I used the technique I described some time ago).Ork oddboy:
 Jedyna różnica w malowaniu polegała na pomalowaniu "wgłębień" działa plazmowego ciemną zielenią

The only difference between the previous how to and this was painting the interior of the plasma gun barrel with dark green. A następnie rozjaśnianiem krawędzi przy pomocy scorpion green i vallejo white.

Next I highlighted the edges with scorpion green and vallejo white.
Na koniec zdjęcie modeli które pomalowałem.

Group shot of everything I was able to paint.Oczywiście jak już się na pewno domyśliliście nie miałem zamiaru startować do konkursu z tymi jednostkami. Jest to ostatni oddział który udało mi się pomalować pod koniec niedawnego urlopu.

By now you already know that this is not what I wanted to post as my competition entries. This is the last batch of models that I was able to paint during my holidays.

1 komentarz: