Kolejowe budynki H0

Poszukując wysokiej jakości terenu do swoich piętnastomilimetrowych wojaków (i wojaczek) wpadłem na pomysł wykorzystania budynków kolejowych w skali H0. 
Początkowo podchodziłem do tego dość sceptycznie ponieważ skala H0 to odpowiednik 1:87 podczas gdy 15mm odpowiada mniej więcej skali 1:100 jednak wyprawa do pobliskiego sklepu modelarskiego uświadomiła mi, że różnica ta jest minimalna i według mnie całkowicie akceptowalna. 
Ta sama wyprawa prawie przekreśliła moje plany gdy zobaczyłem, iż ceny małych pojedynczych budynków potrafią sięgać nawet 50 zł! 
Pomysł był już praktycznie na wymarciu gdy postanowiłem poszukać czy ktoś na internecie nie chce się przypadiem pozbyć swojej kolekcji za grosze. Wyniki tego poszukiwania przedstawiam poniżej.

Pierwszy budynek to piętrowy dom wielorodzinny z bocznym wejściem. Zachował się w bardzo dobrym stanie i jest całkowicie kompletny wymaga tylko podklejenia tu i tam ;)


Drugim budynkiem jest parterowy domek jednorodzinny obrośnięty bluszczem. Jego stan nie jest tak dobry jak opisywanego przed chwilą ale jak to się mówi "tragedii nie ma". Jest za to kilka dziur w ścianach (zwłaszcza od spodu przy drzwiach tarasowych), pourywane rynny no i bluszcz wyrastający bezpośrednio ze ścian.
Kolejnym budynkiem jest mały dworzec oklejony niemiecko języcznymi platakami. Niektóre naklejni odpadają już ze starości i cały budynek wymaga solidnego podklejenia ale poza tym jest w bardzo dobrym stanie.

Jaki jest poniższy element każdy widzi ;)


Jednym  z dwóch elementów religijnych jest mała kapliczka. wymaga podklejenia do podstawki i uzupełnienia brakujących kawałków płotu. Mała drewniana rozsypująca się szopa, od biedy może robić również za wiejski wychodek :) Stan bardzo dobry podklejenia wymaga tylko odstająca deska tuż przy dachu
Na przed ostatniej pozycji znalazł się dużych rozmiarów kościół. Bardzo ciekawe wykonanie jest niestety oszpecone brakiem połowy dachu głównego, brakiem dachu przybudówki no i sławetnym bluszczem ściennym.

Ostatnim obiektem jest nastawnia kolejowa. plastikowa barierka balkonowa nie przetrwała próby czasu (i transportu) i mocno zastanawiam się nad jej mocowaniem, gdy jej nie ma na balkonie można spokojnie postawić model no i wygląda na bardziej zniszczoną.

Wszystkie porównania wykonałem przy użyciu figurek z Oddziału Ómego, GZG i TheScene. Jak widać na obrazkach mimo różnicy skali budynki pasują do modeli bardzo dobrze. Efekt ten jest trochę popsuty przez ogromne podstawki (które są wymogiem transpotrowym) ale jestem bardzo zadowolony z zakupu. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że za cały zestaw (po szybkim targu) zapłaciłem 13zł + 12zł przesyłki. Jest to wystarczająca ilośc zabudowań do stworzenia małej wsi leżącej przy torach czyli genialny setting do All Things Zombie. Nie jest to może teren idelany do gier z gaunku SF ale możecie się go spodziewać na moim stole mimo to ;).

Podsumowując, zestawych takich używanych budynków można upolować za grosze. Są one bardzo dobrze dopasowane skalowo i mogą posłużyć do stworzenia dużego pola bitwy z dużą ilością detali w stylu modern. Ich wadami są ceny nowych budynków (tworzenie pola bitwy tylko przy użyciu nowych budynków moim zdaniem mija się z celem), kolejowe nastawienie - trzeba się liczyć z faktem, że w większości sprzedawanych zestawów znajdziemy jakąś nastawnie/dworzec/przejaz kolejowy (które można wykorzystać jako budynki lub na części) - oraz to, że umożliwiają zbudowanie pola walki tylko w stylu modern. 

Jeśli o mnie chodzi, gorąco polecam!

Komentarze

 1. No proszę, to się nazywa ekonomia :) Planujesz zrobić zdejmowane dachy, żeby umożliwić eksplorację budynków? No i czy szukałeś modeli do 6mm, żeby można było zrobić pole do Epica ;) ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje mi się, że niektóre budynki w skali Z mogą pasować do 6mm, ale nigdy na żywo porównania nie miałem.

  Modern do 15mm? Ekstra! Można grać w zombiaki albo w klimaty postapo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 6mm to 1/285 lub 1/300, natomiast Z to 1/220. Ciężko mi osobiście stwierdzić, czy to pasuje, gdyż sam miałem do czynienia jedynie z H0 i pobieżnie z TT. Ale spróbować można, zwłaszcza jeśli cenowo będzie ok ;)

   Usuń
 3. @Borsuk
  Ekonomia to moje drugie imię =).
  Zdejmowane dachy są w planach ale co z nich wyjdzie dopiero zobaczymy.

  @Ryo
  Skala Z to 1:220 czyli raczej większa od epicowego 1:300, może jakieś magazyny/ obiekty fabryczne by się nadawały ale nie widziałem żadnych tego typu budynków więc nie wiem.
  Po to właśnie je kupiłem

  OdpowiedzUsuń
 4. Cześć też przerabiałem ten temat, ale pod kątem Fames of War, czyli WW2 - MAKIETY 15MM (FOW) - Budynki "kolejowe" - problem skali rozwiązany (pozytywnie)
  Zapraszam przeglądnięcia także innych postów, gdzie jest sporo porównań na konkretnych przykładach jak i wiele pomysłów - Makiety 15mm (FOW)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza