Star Army 5150 - Pyrkon 2016 - [ PL/EN ]

23.09.2166
Nowa Odessa
Port kosmiczny w Bahatyrze

Podczas Drugiej Wojny Kolonialnej, Związek Neo-Sowiecki, wykorzystał osłabienie sił Rzeczypospolitej Wschodnioeuropejskiej, do przeprowadzenia próby przejęcia kontroli nad całą kolonią na Nowej Odessie.
Otwarta wojna nie wchodziła jednak w grę, gdyż ZNS nie byłby w stanie sprostać Rzeczypospolitej, jeśli ta zwróciłaby przeciw niemu całość swoich sił. Neo-Sowieci użyli więc znanej od ponad stulecia strategii wojny hybrydowej i "zielonych ludzików", oficjalnie popierając tylko Nowoodessańskie Siły Wyzwoleńcze na arenie dyplomatycznej. Nieoficjalnie oczywiście ZNS wspiera rebeliantów zarówno sprzętowo jak i specjalistami. 

Scenariusz do rozegrania za pomocą figurek w skali 15mm.

Nasz wspólny (Mój, Ryokena i po części Brathaca) Pyrkonowy punkt 15mm w tym roku w wyniku zawirowań figurkowych odbył się w piątek (w miejsce oryginalnego Epica) sprawiło to, że nie spotkał się z byt dużym zainteresowaniem z dwóch prostych powodów. Po pierwsze lokalizacja w tym roku była absolutnie fatalna i mam wrażenie, że jeśli ktoś nas nie szukał to nie miał żadnej szansy do nas trafić ( w następne dni było trochę lepiej ale frekwencja uważam za minimalną jeśli porównać z poprzednimi latami, po drugie w piątek na dziale bitewnym nie było absolutnie nikogo poza kilkoma wystawcami, widać taki los.

Teren przygotowany przez Brathaca był robiony z myślą o innym systemie i moim zdaniem nie do końca sprawdził się w Star Army. Zbyt duża ilość otworów sprawiała, że nie było absolutnie żadnego miejsca w którym można by przeciwnika spróbować zajść bokiem, jest to istotna lekcja którą muszę zapamiętać gdy w końcu zacznę przygotowywać swój teren.
Przeszkadzajki jakie zakupiłem od Reycast'a bardzo dobrze zdały swój egzamin ale musiało by ich być dziesięć razy więcej aby zablokować cały dostępny teren. 

The terrain prepared by Brathac was created with a different system in mind and in my opinion was not the best for Star Army. To many holes and open spaces made hidden maneuvering almost impossible. Will have to remember about this when creating my own terrain. The "delighters" that I purchased from Reycast were a very good add on to our game but their amount was not enough to fill all of the holes.


Obrońcy wysuwają się na pozycje dogodniejsze do ataku

Defenders as their name states moved forward with their attack.


Obrońcy w natarciu

Defenders in motion


Rebeliancki raptor niszczy APC

Rebel raptor trashes the APC


Łazik ostrzeliwuje rakietami rabeliantów

Buggy rockets the rebel infantry


Rebelianci przypuszczają szturm zza autobusu

Rebels assault from the back of the bus

Pomimo dużych strat obrońcy nie poddają się. Fatalna pozycja wpływa na oddział mobilizująco. Odpowiadają ogniem! Rebelianci którzy jeszcze chwile temu byli pewni swojego zwycięstwa nagle znajdują się pod ostrzałem na kompletnie otwartej przestrzeni. Jest to zdecydowanie za dużo jak dla przeciętnych zjadaczy chleba, ku mojemu przerażeniu cały oddział ucieka z pola bitwy.

Despite huge loses the defenders stand their ground! The exposed position mobilizes them to return fire. The rebels who just a second ago were on the winning side are terrified by the morale of their opponents. Although ineffective (no hits scored) the shooting is enough to cause panic amidst the rebel ranks, the entire unit flees off the battlefield (just my luck).  


Na zachodniej flance rebeliantów został już tylko raptor

The only rebel unit left on the west flank is the Raptor


Raptor eliminuje resztki piechoty na zachodniej flance, na całej mapie pozostają już tylko niedobitki obu stron.

Which eliminates the last of the defending infantry, the battlefield is populated only by some sad remains of the fighting sides.
Na wschodniej flance ostatni obrońca prowadzi zażarty pojedynek

On the east side a lone defender fights a drastic duel


Pojedynek iście w meksykańskim stylu, samotna brunetka uzbrojona w karabin staje naprzeciw lekko opancerzonemu łazikowi. Wymiana ognia jest intensywna, rakiety latają na prawo i lewo wyrywając kawałki betonu z resztek zabudowań lotniska. ogień karabinowy mimo dużo mniejszego kalibru wychodzi z tego starcia zwycięsko. Rebelianci zdobywają kontrolę nad resztkami kosmoportu.


A truly western standoff, a lone brunet rebel holding tight her automatic rifle against a lightly armored rocket buggy.  The fire exchange is intense, rockets fly left and right tearing out peaces of concrete from the remains of the airfield, machine gun fire despite having a much smaller caliber comes out victorious. The rebels take controll over the airport remains.

Wrażenia z systemu są jak najbardziej pozytywne. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to standardowy system bitewny. Parafrazując Ryokena systemy z rodziny chain reaction sprawiają wrażenie "grania w film". 

As with all two hour wargames mechanics I really enjoyed the game. This is not your typical wargame, to quote Ryoken "I had a feeling that I was playing a movie".

Kilka rzeczy które mnie się nie podobały to:
tak samo jak w chwatach, nie zdanie testu może spowodować, że cały oddział zniknie nam z pola walki w iście magiczny sposób
Mam wrażenie, że pancerz pojazdów jest bardzo papierowy i nawet najlżejsza broń jest w stanie położyć trupem dowolny nie ciężki pojazd. 

A few things that I did not like:
As with Chwaty failing a morale tests may end up with an entire unit magically running away from the battlefield.
The vehicle armor is paper thin and even the lightest weapon can trash a non heavy vehicle.


Komentarze

 1. Ciekawa relacja, ale... ;)
  "w wyniku zawirowań figurkowych" - coś sporo się ich pojawiło w tym roku, nie prawdaż ;) ?
  W przeciwieństwie do epicowego starcia, tu teren był jednostajnie biało-szary. Na kolejny event full kolor proszę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieki :)!

   Zawirowanie bylo jedno ale wplynelo na oba punkty. Jesli chodzi o kolorystyke terenu wszelkie uwagi prosze zglaszac do Brathaca ja biore na siebie drewniane elementy przeszkadzajace ;)

   Usuń
 2. Źle ustawiliście budynki :P. Raport na portal proszę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Instrukcji nie bylo wiec skarg nie przyjmujemy ;)

   Usuń
 3. Z tego co wiem budynki nie były jeszcze skończone.
  Mam nadzieję, że zrobimy na nich Stalkera 15mm w przyszłym roku.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza