Army Creation Imperial Guard

W ostatnim odcinku z tej serii (dostępnym tutaj) opowiadałem jak zbudować armię Space Marines do Epic Armageddon, dzisiaj opowiem ci jak utworzyć moją (a mam nadzieję, że i twoją) ulubioną armię Gwardii Imperialnej. 

Since this episode is mostly rules translation this post will be only in Polish.

Na wstępie pragnę zaznaczyć, że aktualnie dostępna jest więcej niż jedna lista armii dla gwardii Imperialnej a w tym tekście skupię się na armiach zorganizowanych na modłę Stalowego Legionu, jeśli chcecie grać właśnie nim, lub armiami zorganizowanymi w podobny sposób (Cadia shock troops, Mordian Iron Guard, Valhallan Ice Warriors i inne) to jest to odpowiednia lista. Jeśli interesuje Cię inna lista będzie się ona zapewne różnić poszczególnymi formacjami, ale zasady tworzenia pozostaną podobne (lub wręcz identyczne).

Co to są formacje czym ich rozszerzenia a czym wsparcie:

Kręgosłupem Armii Stalowego Legionu są kompanie. 
To one stanowią podstawę wokół których budujesz całą armię. 
Kompania jest odpowiednikiem Detachmentu Space Marines, oznacza to, ze wszystkie jednostki wchodzące w jej skład działają jak jeden oddział i wykonują ten sam przydzielony rozkaz.

Przykład kompanii super ciężkich czołgów
Jeśli chodzi o wyróżniające się jednostki to ja szczególnie polecam zwrócić uwagę na kompanię czołgów, za 650ptk  dostajemy 10 czołgów Leeman Russ (9 zwykłych i 1 Vanquisher) jest to najdroższa kompania ale oferuje najwiekszą sumaryczną siłę ognia i odporność na ciosy. Z drugiej strony za cenę tej kompanii można mieć kompanię piechoty zmotoryzowanej i dwa oddzialy Sentineli, preferencje zależą od stylu gry.
Warto również zwrócić uwagę na Regimental HQ, jest to jedyna kompania z ograniczoną ilością (wszystkich innych możemy brać tyle ile chcemy, Regimental HQ możemy mieć tylko jedno w armii), jest to jedyny sposób zakupu Supreme Commandera.

Każda kompania może, posiadać do 3 unikalnych ulepszeń. 
Oznacza to, że nie mogę w ramach ulepszania kompanii dokupić 3x Hydra (każda za 50ptk) ale mogę kupić jedną Hydrę, jeden zestaw Griffon mortarów i jeden zestaw Hellhoundów.

Przykładowe ulepszenie kompanii, moździerze Griffon.

Ulepszenia kompanii działają tak samo jak ulepszenia Detachmentów Space marines, oznacza to, że ulepszenia sa integralną częścią kompanii do której zostały dodane i działają w ramach jej rozkazów.


Każda kompania pozwala na zakup do dwóch formacji wsparcia (support formation). Formacje te działają jak komapnie, są niezależne od siebie i kompanii w ramach której zostały zakupione, każdej z nich można wydawać osobny rozkaz. Formacjom wsparcia nie można dokupić ulepszeń.


Formacja wsparcia: Pluton super ciężkich czołgów.

Formacja wsparcia: Bateria artylerii Basilisk.

Formacja wsparcia: Sentinele
Wśród formacji wsparcia wyrożnia się formacjia wyrzutni Deathstrike, w armii możemy zawrzeć maksymalnie jedną. O samej formacji i jej użyteczności pisałem już w 2015 roku, wpis jest nadal aktualny i możecie go znaleźć tutaj.

Formacja wsparcia: wyrzutnie Deathstrike.

Ostatnie oddziały dostępne dla dowódców Gwardii to siły sprzymierzeńców: tytany i lotnictwo. Tak samo jak w każdej innej armii, suma punktów przeznaczona na ich zakup nie może przekraczać 1/3 całości armii.

Zasady specjalne:
Armie gwardii mają zaszczyt zawierać w swoich szeregach komisarzy. Za każde rozpoczęte 500 ptk możemy do jednego oddziału (kompanii lub formacji wsparcia) dodać komisarza (jest to darmowe ulepszenie). 
Każdy oddział może zawierać maksymalnie jednego komisarza. 
Jeśli z jakiś powodu mamy więcej komisarzy niż oddziałów, nadmiar przepada. Jeśli nasza armia zawiera supreme commandera piwerszy dostępny komisarz musi dołączyć do jego formacji. 
Pragnę tutaj zaznaczyć jeden potencjalny błąd który sam bardzo często popełniam, komisarz może dołączyć do dowolnej jednostki w danej formacji, nie musi to być sam supreme commander. 
Dzięki temu możemy wykorzystać siłę komisarza do szturmu bez narażania naszego dowódcy.
Należy pamiętać, że lotnictwo i tytany to formacje sprzymierzone i nigdy nie otrzymują one komisarzy.

Na sam koniec zostawiam stworzoną przeze mnie rozpiskę Gwardii Imperialnej na standardowe 3000 punktów. Jest to lista którą wykorzystałem przeciwko Kosmicznym Wilkom która była początkiem mojego poszukiwania składu armii na tegoroczne (2019) drużynowe mistrzostwa Epica w Glasgow.

Aztra Militarum, 3000 POINTS 
Steel Legion (NetEA Army Compendium v2014) 
================================================== 

REGIMENTAL HQ [500] 
Supreme Commander, 12 Infantry, 7 Chimera

MECHANISED INFANTRY COMPANY [450] 
Commander, 12 Infantry, 7 Chimera, Griffon Battery (3 Griffons)

SUPER-HEAVY TANK COMPANY [500] 
3 Shadowsword

ROUGH RIDER PLATOON [150] 
6 Rough Riders

ROUGH RIDER PLATOON [150] 
6 Rough Riders

ARTILLERY BATTERY [250] 
3 Basilisks

DEATHSTRIKE MISSILE BATTERY [200] 
2 Deathstrike Missile Launchers

VULTURE SQUADRON [300] 
4 Vultures

THUNDERBOLT FIGHTERS [150] 
2 Thunderbolts

THUNDERBOLT FIGHTERS [150] 
2 Thunderbolts

SUPER-HEAVY TANK PLATOON [200] 
Shadowsword

Komentarze

 1. Steel Legion pfft. Tylko Minervan Tank Regiments!! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry czołg nie jest zły, to fakt! Tylko z cenami tych dobrych czołgów to już bywa gorzej :P. A na poziomie bardziej abstrakcyjnym, wiedziałeś że Minervanie to bezpośredni potomkowie gwardzistów 1st Steel Legion :) ?

   https://warhammer40k.fandom.com/wiki/Minervan_Tank_Legions

   Usuń
 2. Te wydruki 3d to domowe produkcje czy gdzieś kupowane? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Domowe produkcje na starej drukarce. Najnowsze wydruki na nowej drukarce pokazywalem niedawno:
   https://6mmwargames.blogspot.com/2019/06/azarus-prime-manufactorum.html?fbclid=IwAR3JmkkMgLMosq_lrLTkKVt_CCNIGCNrVF_YMtOWb5GcTZRYTUXahF2Y-WM&m=1

   Jesli szukasz drukarza to polecam sie ;)

   Usuń

Publikowanie komentarza